Domů Rady a Tipy Přišel živitel rodiny o práci? Poradíme vám, jak se s tím vypořádat

Přišel živitel rodiny o práci? Poradíme vám, jak se s tím vypořádat

0

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Občas příchod nějaké špatné zprávy tak trochu tušíte, jindy přijde jako blesk z čistého nebe. V každém případě je potom jen a jen na nás, jak se s nastalou situací vypořádáme. Souvisí-li navíc taková nemilá událost s financemi, může to být pěkný bolehlav.

Stát se to může každému

Jak říká nepříjemné, ale bohužel pravdivé úsloví: každý jsme nahraditelný. Nikdo z nás tedy nemá nikdy práci stoprocentně jistou – a pokud dojde na nejhorší a přijdeme o ni, mohou nás čekat nepříjemné chvilky. O to svízelnější, jestliže už máme rodinu a o práci přišel ten z partnerů, který přináší domů větší (ne-li hlavní) finanční částku.

Co si v takovém případě počít? A lze se na to nějak připravit?

Štěstí přeje připraveným

Nejlepším řešením problémů je předcházet jim. Máte-li tu možnost, nezapomínejte pravidelně, ideálně měsíčně, odkládat třeba jen malou částku právě pro ty nejčernější scénáře. Vytváříte si tak takzvaný finanční polštář.

Jak velká by finanční rezerva měla být? Spočítejte si, klidně s tužkou a papírem, vaše veškeré nutné finanční výdaje na jeden měsíc. Když je vynásobíte třemi, získáte výši základní finanční rezervy pro případ, že přijdete o část nebo většinu pravidelného příjmu.

Stát se může cokoliv – o zaměstnání může člověk přijít nejen kvůli nadbytečnosti nebo nějakému pochybení, ale bohužel například kvůli úrazu a následné (i dlouhodobé) pracovní neschopnosti. Tři měsíce jsou však zpravidla dostatečně dlouhá doba, aby se rodina „oklepala“ a její živitel se znovu postavil na nohy.

Jaký by měl být první krok?

Úplně prvním krokem by měla být cesta na pracovní úřad (pokud tedy není živitel rodiny bez práce kvůli zdravotním komplikacím). Tam vám pomohou nejen s hledáním práce, ale po splnění určitých podmínek budete mít také nárok na sociální příspěvek.

Navíc nebudete muset platit zdravotní pojištění, které byste jinak coby nezaměstnaní museli měsíčně státu odvádět.

Co když finanční rezervu nemáme?

O práci ovšem můžeme přijít zcela bez ohledu na finanční rezervu. Jednoho dne zkrátka přijde živitel rodiny domů a nešťastně oznámí, že o práci přišel. Jak postupovat dál?

  • Sestavte si finanční plán. Jestliže ho ještě nemáte, právě teď je na to vhodná doba. Sepište veškeré nezbytné výdaje, abyste zjistili, jakou částku měsíčně potřebujete. Potom ji porovnejte se zůstatky na vašem účtu.
  • Seškrtejte veškeré výdaje, které proškrtat lze. Člověk si to mnohdy neuvědomuje, ale každý den utrácíme peníze za věci, které ve skutečnosti doopravdy k životu nepotřebujeme. Namísto obědů v restauracích si vařte doma, stejně tak káva uvařená vlastnoručně je mnohem levnější než v kavárnách.Děti to také vydrží nějakou dobu bez dobrůtek a zbytečností, se kterými občas z obchodů odcházíme, stejně tak je lepší odložit dovolenou. Máte-li možnost nahradit auto hromadnou dopravou, neváhejte. Odložte také nákup dárků a drahých pochutin.
  • Propočítejte, jestli nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jste-li vedení na úřadu práce a splňujete určité podmínky, měli byste pobírat sociální dávky, které se vypočítávají na základě vašeho předchozího měsíčního platu.
  • Zvažte možnost půjčky. Jestliže je už jen z vašeho finančního plánu jasné, že ani při nejlepší vůli a největším sebezapření s penězi nevystačíte, přichází na řadu téměř hamletovská otázka: půjčit si, nebo nepůjčit? A když půjčit, pak kde?

Potřebujete si půjčit? Promyslete pečlivě všechny možnosti

Jako první varianta většinu z nás napadne půjčka od rodiny nebo od přátel. Co si ale počít, když ani vaši nejbližší nemají právě peněz na rozdávání?

Pak přichází na řadu půjčka od bankovní či nebankovní instituce. Smutnou pravdou je, že pokud nemáte jak doložit, že půjčku řádně splatíte, stáváte se rázem mnohem rizikovějšími klienty. Je sice možné, že jste o zaměstnání nepřišli vlastní vinou, je však pochopitelné, že poskytovatelé půjček jsou u nezaměstnaných klientů opatrnější.

Jednou z půjček, které budou v tomto případě připadat v úvahu, je například půjčka ihned. Skutečně je to půjčka, kterou můžete mít na účtu už za několik hodin, ne-li dříve. Navíc má bezesporu řadu výhod: poskytovatelé jsou ochotní a schopní přimhouřit oko dokonce i v případě, že máte záznam v registru dlužníků.

Takovouto půjčku mohou získat také studenti a právě i osoby, které jsou aktuálně bez zaměstnání. Můžete ji bez problémů sjednat online – na pobočku se vůbec nemusíte dostavit. Peníze dorazí za pár kliknutí přímo na váš účet.

Každá mince má dvě strany

V životě není nic zadarmo. A platí to samozřejmě i o půjčkách. Jsou dobrými sluhy, ale zlými pány. Jsou skutečným darem z nebes, jestliže se ocitnete v tíživé finanční situaci a jednoduše nemáte kde peníze vzít a splatit nutné výdaje. Na druhou stranu je třeba počítat s vyššími úroky a řadou nezanedbatelných poplatků.

Než se tedy pro půjčku definitivně rozhodnete a podepíšete smlouvu, zjistěte si důležité informace o poskytovateli. Neváhejte prozkoumat internetové srovnávače, webové stránky nebo přímo oslovit zástupce jednotlivých poskytovatelů. Pro podrobnější informace, pro a proti a důležité tipy můžete navštívit stránky https://proficredit.cz/kratkodoba-pujcka

Hlavně s klidnou hlavou

Mnohem lépe se to řekne, než udělá. Ztráta zaměstnání občas s člověkem pořádně zamává. O to víc platí, že všechna rozhodnutí je potom potřeba dělat s rozmyslem a nevrhat se do nich po hlavě.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version