Možná jste viděli film Vlk z Wall Street, kde se Di Caprio tak krásně ujal role ztvárnit Jordana Belforta. A přestože Leitmotivem filmu jsou podvody s cennými papíry a korupce na Wall Street v 90-tých letech, nás nyní spíše zajímá, jak to vypadalo v té době, kdy se drobní investor rozhodl vložit své peníze na finanční trh. S největší pravděpodobností musel jet autem do kamenné kanceláře, aby se setkal s makléřem, i když, mnohé se dalo dohodnout i přes telefon. Potom musel vyplnit určité papíry na nákup výrazně omezeného počtu daňově neúčinných investičních fondů nebo jednotlivých akcí. Tyto cenné papíry často vyžadovaly počáteční poplatek při nákupu v rozmezí 5% až 10%. Vypsal se šek na financování účtu, přičemž celý proces trval několik dní, dokud se vybavili všechny formality. Pokud chtěl ščlovek nějakou změnu ve svých fondech, musel požádat někoho na telefonu, aby to udělal za něj. Pokud chtěl na svůj účet přidat peníze, musel opět vyplnit další papíry a vypsat další šek.
Tak to chodilo v USA v minulém století. A teď se podívejme, jak to dělají začínající investoři dnes. Stáhnou si aplikaci do telefonu, propojí svůj bankovní účet přihlášením se na on-line portál, a mohou e začít obchodovat během několika minut. Obchodování je bezplatné a umožňuje okamžitě použít marži, nakupovat a prodávat cenné papíry, ETF, jednotlivé akce, investiční fondy a kryptoměna jediným kliknutím. Budoucí příspěvky a alokace investic je možné automatizovat, bez pohnutí prstem. Změny v portfoliu je možné dosáhnout přejetím prstem po telefonu. Pokud nechcete, v žádné z těchto transakcí nemusí zasahovat člověk.
4 věci, které se pro investory nikdy nezmění
Investiční prostředí se za poslední čtyři desetiletí změnilo několika způsoby. Investoři mají více investičních možností, zmizely překážky vstupu pro investování na trzích, poplatky klesly, objevilo se více daňově efektivních produktů a účtů než kdykoliv předtím. A všichni můžeme na správu svých investic používat superpočítače, které nosíme v kapsách. Nikdy nebyl lepší čas být individuálním investorům.
Ale ačkoli nižší poplatky a snadnější přístup na trhy jsou nepochybně velkým skokem vpřed pro individuální investory, nelze zapomínat na některé výzvy.
V současnosti jsou investiční možnosti jsou zdánlivě nekonečné. Můžete nakupovat a prodávat akcie, dluhopisy, opce, ETF, investiční fondy, kryptoměna, NFT, umělecká díla, víno, nemovitosti, Startup a mnoho dalších. Je těžké vědět, kde začít, pokud právě začínáte. Navíc skutečnost, že nyní můžete obchodovat se svým smartphonem, dělá to investování ještě lákavějším neustále kontrolovat své konto. Akademický výzkum však ukázal, že čím více obchodujete, tím hůře jste na tom s výkonem.
Tak, jak se technologie stále zlepšují, tyto výzvy budou narůstat pouze do rozsahu a velikosti. Jak by tedy měli noví investoři přemýšlet o tom, jak udržet krok v této neustále se měnící oblasti?
Šéf Amazonu Jeff Bezos kdysi řekl, že mu často kladou otázku: „Co se změní v následujících 10ti letech?“ Ale téměř nikdy se ho dotázáni: „Co se nezmění v příštích 10 letech?“
4 věci, které se pro investory nikdy nezmění
Nikdo přesně neví, co bude následovat pro nové investory. Pokoušet se předpovídat budoucnost je čisté bláznovství. Pokud bychom měli použít slova Jeffa Bezos, noví investoři mají vyšší pravděpodobnost úspěchu na trzích, když se zaměří na to, co se nezmění.
Zde je několik principů úspěšného investování, které se v následujících letech nezmění:
Riziko a odměna jsou vzájemně propojeny
Pokud existuje jedno železné pravidlo investování na finančních trzích, je to tak, že výnosy nad míru inflace vyžadují, abyste v té či oné formě přijali riziko. Neexistují žádné záruky, pokud jde o to, jaká bude míra návratnosti, ale nemůžete očekávat, že smícháte své peníze, pokud nejste ochotni riskovat. To při generačně nízkých úrokových sazbách nikdy neplatilo více než dnes.
Pro mladé investory to znamená, že shromáždění rizikových aktiv tváří v tvář se mohou někdy změnit na ztráty zdrcující kosti. Musíte být ochotni přežít krátkodobé těžké ztráty, abyste z dlouhodobého hlediska dosáhly velké zisky. Pokud nemůžete žít s určitou volatilitou, nečekejte, že vaše peníze budou velmi růst.
Trhy nejsou vždy ve fázi růstu
Americký akciový trh dosáhl dno v důsledku krachu způsobeného pandemií na konci března 2020. Od tohoto bodu se trh v zásadě pohyboval jedním směrem, a to nahoru. Od 23. března 2020 do konce srpna 2021 se index S & P 500 vzrostl o více než 100%. Mnoho jednotlivých společností bylo na vrcholu hned několikrát.
Redakce radí: Nechte se inspirovat zajímavými články, tipy a nápady, inspirace není nikdy dost.