Evropská komise jedná s Čínou o nedostatku hořčíku

on

|

views

and

comments

Evropská komise (EK) vede rozhovory s Čínou o zmírnění vážného nedostatku hořčíku. Komise to oznámila v pátek poté, co průmyslové skupiny varovali před možnými odstávkami závodů, které by se mohly dotknout milionů pracovních míst.

„Komise si je vědoma současného nedostatku hořčíku, který ovlivňuje globální dodavatelské řetězce, a situaci pozorně sleduje,“ uvedl v e-mailu mluvčí Komise.

Dodal, že EK se obrátila na čínských partnerů, aby vyřešila současný nedostatek a posuzuje dlouhodobé řešení k odstranění této strategické závislosti.

Čína svými dodávkami pokrývá zhruba 95% celkové spotřeby hořčíku v evropském bloku, ale dodávky od září „vyschly“, uvádí se v prohlášení průmyslových skupin.

„Pokud se tento problém nevyřeší, ohrožuje tisíce podniků v celé Evropě, jejich celé dodavatelské řetězce a miliony pracovních míst, které od nich závisejí,“ varují v společném prohlášení desítky průmyslových skupin včetně výrobců kovů a dodavatelů automobilů.

Očekává se, že do konce listopadu se Evropě vyčerpají zásoby hořčíku.

Snahy čínské vlády omezit spotřebu energie zasáhly produkci mnohých kovů včetně hořčíku. Ceny hořčíku v Číně se za uplynulý rok více než zdvojnásobily na 4700 USD (4041,27 eura) za tunu, což je nejvíce od roku 2008.

„O nedostatku hořčíku by mělo diskutovat na stejném mezinárodním fóru jako o nedostatku polovodičů,“ uvedlo evropské sdružení pro kovy Eurometaux.

Z dlouhodobého hlediska by Evropa měla posoudit, zda může restartovat domácí výrobu hořčíku poté, co došlo k jejímu ukončení počátkem roku 2000 pro nízké ceny čínského importu, dodal Eurometaux.

Share this
Tags

Must-read

Financování nového auta – půjčka nebo leasing?

Uvažujete o koupi nového vozu a nemáte dostatek úspor? Koupě nového auta může být finančně náročná, a proto mnoho lidí volí financování vozidla přes...

Koupě ojetého vozu krok za krokem

Vybrat správné auto, které splní všechna očekávání a zároveň nezruinuje rodinný rozpočet, může být oříšek. Obzvlášť když se jedná o ojetinu. Jak na koupi...

Renault odhaduje, že kvůli čipové krizi vyrobí o půl milionu aut méně

Francouzská automobilka Renault očekává, že pokles produkce v důsledku nedostatku polovodičů bude mnohem výraznější, než předpokládala zhruba před měsícem. Nový odhad je horší i ve...
spot_img

Recent articles

More like this