G7 se dohodla na přeshraničním využívání údajů a digitálním obchodě

on

|

views

and

comments

Odlišné pravidla mohou vytvářet značné překážky.
Skupina sedmi nejvyspělejších zemí světa (G7) se dohodla na principech přeshraničního využívání údajů a digitálním obchodě.

Oznámila to v pátek Británie a označila to za průlom, který by mohl liberalizovat mezinárodní obchod.

Dohodu dosáhly v pátek ministři obchodu ze skupiny G7, kteří se setkali v Londýně.

Digitální obchod je široce definován

Dohoda stanovuje střední cestu mezi vysoce regulovanými režimy ochrany údajů používanými v evropských zemích a otevřenějším přístupem Spojených států.

„Jsme proti digitálnímu protekcionismu a autoritářství a dnes jsme přijali zásady digitálního obchodu G7 (Digital Trade Principles), kterými se bude řídit přístup skupiny k digitálnímu obchodu,“ uvádí se v komuniké.

Digitální obchod je široce definován jako obchod se zbožím a službami, který je buď povolen nebo dodáván digitální, přičemž zahrnuje činnosti od distribuce filmů a televize až po profesionální služby.

Jen v Británii dosáhl v roce 2019 tento obchod hodnotu 326 miliard liber (386,39 miliardy korun), což byla čtvrtina celého jejího obchodu podle oficiálních údajů.

Odlišné pravidla upravující používání údajů o zákaznících, však mohou vytvářet značné překážky, zejména pro malé a střední podniky, pro které je dodržování předpisů komplikované a nákladné.

Dohoda zahrnuje inkluzivní globální řízení

Dohoda uzavřená v pátek je prvním krokem ke snížení těchto překážek a mohla by vést k společným pravidlům digitálního obchodu.

Dohoda Digital Trade Principles pokrývá otevřené digitální trhy, přeshraniční toky údajů, záruky pro pracovníky, spotřebitele a podniky, digitální obchodní systémy a spravedlivé a inkluzivní globální řízení, uvádí se v komuniké.

„Měli bychom se zabývat neopodstatněnými překážkami přeshraničních toků dat a pokračovat v řešení otázky soukromí, ochrany údajů, ochrany práv duševního vlastnictví a bezpečnosti,“ uvádí se v příloze dokumentu.

„Tato dohoda je skutečným průlomem, který je výsledkem tvrdého diplomatického úsilí,“ uvedl nejmenovaný britský představitel obeznámen s dohodou.

„Všichni se každý den spoléháme na digitální obchod, ale už léta jsou globální pravidla hry jako divoký západ, který firmám ztěžuje využít obrovské příležitosti.“

Skupinu G7 tvoří Spojené státy, Japonsko, Německo, Británie, Francie, Itálie a Kanada.

Share this
Tags

Must-read

Financování nového auta – půjčka nebo leasing?

Uvažujete o koupi nového vozu a nemáte dostatek úspor? Koupě nového auta může být finančně náročná, a proto mnoho lidí volí financování vozidla přes...

Koupě ojetého vozu krok za krokem

Vybrat správné auto, které splní všechna očekávání a zároveň nezruinuje rodinný rozpočet, může být oříšek. Obzvlášť když se jedná o ojetinu. Jak na koupi...

Renault odhaduje, že kvůli čipové krizi vyrobí o půl milionu aut méně

Francouzská automobilka Renault očekává, že pokles produkce v důsledku nedostatku polovodičů bude mnohem výraznější, než předpokládala zhruba před měsícem. Nový odhad je horší i ve...
spot_img

Recent articles

More like this