Moldavsko vyhlásilo výjimečný stav pro plynovou krizi

on

|

views

and

comments

Moldavsko vyhlásilo v pátek 30-denní výjimečný stav ve snaze zajistit si levnější zemní plyn z Evropy poté, co mu Rusko, tradiční dodavatel, zvýšilo ceny.

Bývalá sovětská republika s 2,6 milionu obyvatel, vklíněná mezi Rumunsko a Ukrajinu, dostává plyn z Ruska přes separatistický region Podněstří a Ukrajinu.

Ruský státní energetický gigant Gazprom zvýšil Moldavsku cenu plynu z 550 USD (472,63 eura) za 1000 kubických metrů (m3) v září na 790 USD tento měsíc. To je úroveň, kterou místopředseda vlády Andrej Spinu označil za „neoprávněnou a nereálnou“ pro nejchudší zemi Evropy.

Uvedla to v pátek premiérka Natalia Gavrilitaová v parlamentu. Dodala, že Moldavsko bude hledat dodávky z evropských zemí, a poděkovala Rumunsku a Ukrajině, že mu již dodávají určitý objem plynu.

Gazprom a jeho dceřiná společnost Moldovagaz minulý měsíc sice souhlasili s prodloužením stávající smlouvy na dodávky do 31. října, ale podle Gavrilitaovej Moldovagaz „nedrží své slovo“.

Společnost podle ní neposkytuje požadované objemy zemního plynu, přičemž Moldavsko zatím dostalo za říjen o třetinu méně plynu než obvykle.

Předsedkyně vlády uvedla také, že Moldavsko a Gazprom pokračují v jednáních, ale bývalá sovětská republika „nemá důvěru“ v úspěch rozhovorů a „musí začít jednat“, jinak zůstane bez plynu.

Výjimečný stav poskytuje moldavské energetické společnosti Energocom pravomoc zajistit plyn z jiných zemí.

Moldavsko zápasí s nedostatkem plynu v době, kdy jeho cena prudce stoupá. Někteří politici v Evropě obviňují z toho Rusko. Moskva podle nich nedodává dostatek plynu do Evropy, aby vytvořila tlak na schválení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2, který vede po dně Baltského moře a obchází Ukrajinu.

V Moldavsku zase někteří odborníci tvrdí, že Rusko zvýšilo ceny plynu pro zemi, protože si v minulém roce zvolilo proevropskou prezidentku v Maiu Sanduovú, která prohlásila, že chce, aby se odštěpením region Podněstří opět připojilo k Moldavsku.

Země je už dlouho rozdělena na dva tábory, přičemž jeden je za užší vztahy s Evropskou unií a druhý za udržování vztahů s Moskvou.

Share this
Tags

Must-read

Koupě ojetého vozu krok za krokem

Vybrat správné auto, které splní všechna očekávání a zároveň nezruinuje rodinný rozpočet, může být oříšek. Obzvlášť když se jedná o ojetinu. Jak na koupi...

Renault odhaduje, že kvůli čipové krizi vyrobí o půl milionu aut méně

Francouzská automobilka Renault očekává, že pokles produkce v důsledku nedostatku polovodičů bude mnohem výraznější, než předpokládala zhruba před měsícem. Nový odhad je horší i ve...

Na ministerstvu práce je nefunkční vnitřní kontrola, tvrdí kontrolní úřad

Vnitřní kontrolní mechanismy na ministerstvu práce a sociálních věcí jsou neefektivní a neúčinné. Vyplývá to ze závěrů kontrolní akce, kterou ukončil Nejvyšší kontrolní úřad SR...
spot_img

Recent articles

More like this