Na ministerstvu práce je nefunkční vnitřní kontrola, tvrdí kontrolní úřad

on

|

views

and

comments

Vnitřní kontrolní mechanismy na ministerstvu práce a sociálních věcí jsou neefektivní a neúčinné.

Vyplývá to ze závěrů kontrolní akce, kterou ukončil Nejvyšší kontrolní úřad SR na ministerstvu práce.

Zaměstnancům ministerstva podle NKÚ chybí zkušenosti s nastavením systému vnitřní kontroly.

Resort práce má podle úřadu nedostatečný počet kontrolorů a to nejen při pohledu na objem financí, které spravuje, ale také vůči rozsahu kompetencí a povinností.

NKÚ upozorňuje, že resort práce nemá explicitně definovány tři stupně kontrolórskeho ujištění a cíleného řízení rizik. Jde hlavně o manažerskou, řídící odpovědnost, základní finanční kontrolu a nestranný vnitřní audit.

Činnost ministerského interního auditu přitom byla vyhodnocena jako nedostatečná. Interní audit nenaplňoval jeho základní zákonné poslání, a to systematicky hodnotit a zlepšovat řízení rizik v rámci ministerstva. Naopak, zaměřoval se pouze na ověřování dodržování postupů při základní finanční kontrole a běžném provozu.

Za důležité NKÚ považuje, aby vrcholoví představitelé státní, veřejné organizace zajistily pro zaměstnance vzdělávání, které bude zaměřené na finanční řízení a průběžnou kontrolu ve všech oblastech.

„Apelujeme na ministrů, generálních ředitelů státních institucí, ale i představitelů místní, regionální samosprávy, aby aktivně využívaly nástroje vnitřní kontroly. Aby personální posilovaly útvary, které provádějí nestrannou kontrolu v rámci jimi řízené instituce, „uvedl místopředseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Share this
Tags

Must-read

Financování nového auta – půjčka nebo leasing?

Uvažujete o koupi nového vozu a nemáte dostatek úspor? Koupě nového auta může být finančně náročná, a proto mnoho lidí volí financování vozidla přes...

Koupě ojetého vozu krok za krokem

Vybrat správné auto, které splní všechna očekávání a zároveň nezruinuje rodinný rozpočet, může být oříšek. Obzvlášť když se jedná o ojetinu. Jak na koupi...

Renault odhaduje, že kvůli čipové krizi vyrobí o půl milionu aut méně

Francouzská automobilka Renault očekává, že pokles produkce v důsledku nedostatku polovodičů bude mnohem výraznější, než předpokládala zhruba před měsícem. Nový odhad je horší i ve...
spot_img

Recent articles

More like this