Nesmyslná pojistka? Experti vysvětlují, zda se vyplatí nákup zlata

on

|

views

and

comments

Experti radí, zda je zlato vhodné pro menšího investora.

Zlato patří k nejoblíbenějším komoditám. Investoři na něm oceňují odolnost proti finančním krizím, jeho hodnota roste od dob zrušení brettonwoodského měnového systému v roce 1971. Od té doby se cena žlutého kovu řídí tržními principy nabídky a poptávky.

V průběhu 50 let se hodnota zlata zvýšila ze sta dolarů až na současných 1780 dolarů za troyskou unci (31,103 gramu). Ve stejném období ztratil americký dolar pro inflaci zhruba 70 procent své hodnoty. Zlato se tedy osvědčilo jako uchovatel hodnoty.

Téma investování do zlata opět ožila v uplynulých týdnech. Inflace v srpnu dosáhla téměř devítileté maximum (3,8 procenta) a analytici předpokládají, že ceny zboží a služeb budou stoupat iv dalších měsících.

V krizovém roce 2020 vlivem koronavírusovej pandemie, která přinesla nejistotu, cena zlata poprvé v historii překonala hranici dva tisíce dolarů za troyskou unci. V srpnu se vyšplhala na závratných 2075 dolarů.

Když jednotlivé vlády, Evropská unie i centrální banky namixovali koktejl levných peněz, kterými pumpovali ekonomiku, tlak na růst ceny ochladl. Investoři se přeorientovali na akciový trh a zvýšily se i výnosy amerických státních dluhopisů, což poskytlo investorům zajímavou alternativu. Od začátku roku se zlato hýbe v mantinelech od 1700 do 1900 dolarů.

Laická veřejnost má tendenci úlohu zlata jako investice nadhodnocovat. Většina investičních poradců zlato nezatracuje, ale doporučuje ho jako součást diverzifikace portfolia v rozsahu pěti až deseti procent objemu. Zlato není a nikdy nebude komoditou, do které by měl investor vložit úspory v naději, že rychlé vydělá.

Share this
Tags

Must-read

Financování nového auta – půjčka nebo leasing?

Uvažujete o koupi nového vozu a nemáte dostatek úspor? Koupě nového auta může být finančně náročná, a proto mnoho lidí volí financování vozidla přes...

Koupě ojetého vozu krok za krokem

Vybrat správné auto, které splní všechna očekávání a zároveň nezruinuje rodinný rozpočet, může být oříšek. Obzvlášť když se jedná o ojetinu. Jak na koupi...

Renault odhaduje, že kvůli čipové krizi vyrobí o půl milionu aut méně

Francouzská automobilka Renault očekává, že pokles produkce v důsledku nedostatku polovodičů bude mnohem výraznější, než předpokládala zhruba před měsícem. Nový odhad je horší i ve...
spot_img

Recent articles

More like this