Soukromý sektor eurozóny zaznamenal nejslabší růst za šest měsíců

on

|

views

and

comments

Aktivita v soukromém sektoru eurozóny pokračovala v říjnu v růstu, tempo růstu však bylo nejslabší za poslední půlrok. Uvedla to v pátek společnost IHS Markit, která zveřejnila rychlý odhad.

Důvodem jsou zvyšující se náklady firem v důsledku přetrvávajících problémů v dodavatelských řetězcích, navíc, na dominantní sektor služeb opět tlačí zhoršující se pandemická situace.

Složený index nákupních manažerů IHS Markit, který zahrnuje výrobní sektor i sektor služeb, dosáhl v eurozóně v říjnu 54,3 bodu oproti zářijové úrovni 56,2 bodu. Stále to znamená růst aktivity v sektoru, neboť růst od poklesu odděluje hranice 50 bodů, říjnová hodnota je však nejnižší od dubna.

Údaj zaostal i za odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Ti počítali s mírnějším zpomalením aktivity v soukromém sektoru, přičemž index odhadovali na úrovni 55,2 bodu.

Výraznější zpomalení zaznamenal zejména sektor služeb. Příslušný index nákupních manažerů dosáhl v říjnu 54,7 bodu, zatímco v září činil 56,4 bodu. Je to nejnižší hodnota indexu od dubna, přičemž analytici počítali s jeho poklesem pouze na 55,5 bodu.

Klesl i index nákupních manažerů pro výrobní sektor, i když pouze minimální, a aktivita v tomto sektoru se stále drží na vysoké úrovni. Index dosáhl v říjnu 58,5 bodu oproti zářijové úrovni 58,6 bodu. Mínusem je dílčí index produkce. Ten klesl v říjnu z 55,6 na 53,2 bodu, což je nejnižší úroveň od června 2020.

Share this
Tags

Must-read

Koupě ojetého vozu krok za krokem

Vybrat správné auto, které splní všechna očekávání a zároveň nezruinuje rodinný rozpočet, může být oříšek. Obzvlášť když se jedná o ojetinu. Jak na koupi...

Renault odhaduje, že kvůli čipové krizi vyrobí o půl milionu aut méně

Francouzská automobilka Renault očekává, že pokles produkce v důsledku nedostatku polovodičů bude mnohem výraznější, než předpokládala zhruba před měsícem. Nový odhad je horší i ve...

Na ministerstvu práce je nefunkční vnitřní kontrola, tvrdí kontrolní úřad

Vnitřní kontrolní mechanismy na ministerstvu práce a sociálních věcí jsou neefektivní a neúčinné. Vyplývá to ze závěrů kontrolní akce, kterou ukončil Nejvyšší kontrolní úřad SR...
spot_img

Recent articles

More like this