Topná sezóna již začala, myslet je potřeba i na komíny

on

|

views

and

comments

Zanedbané revize komína a topných těles mohou přinést krácení pojistného
Topná sezóna se již začala a podle odborníků bychom proto měli myslet i na komíny a topná tělesa.

Hasiči evidují za minulý rok podle vyjádření pojišťovny Uniqa celkově 576 požárů, které byly způsobeny poruchou a nevyhovujícím stavem topných těles, kouřovodů a komínů.

Škody představovaly celkem více než 1,3 mil. eur. Pokud by byl příčinou požáru špatný stav topných těles, pojišťovna bude požadovat od klienta doklad o revizi nebo čištění komína či pravidelných servisních prohlídek kotle.

„Majitelem nemovitostí doporučujeme, aby dodržovaly lhůty kontrol komínů a topných těles podle platných předpisů,“ říká manažer pojištění majetku a odpovědnosti Uniqa Zdeněk Hruška.


Stále váháte s pojištěním domu? Neotálejte a vyberte si to nejvýhodnější pojištění nemovitosti ještě dnes.


Neznamená to však automaticky, že pokud doklad o servisní prohlídce nemáte, pojišťovna škody neproplatí. „Pojišťovna se v takových případech zásadně opírá o stanovisko hasičů, kteří příčinnou souvislost mezi vznikem pojistné události a zanedbáním revize odborně posoudí,“ dodal Hruška.

Riziko požáru je podle ředitele pro neživotní pojištění ve FinGO.sk Štěpána Fajnora kryté již v základních balících většiny pojišťoven v rámci pojištění nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti. Oheň umí většinou napáchat rozsáhlé škody zejména na domácnosti, ale časté jsou i značné škody na nemovitosti, když musí být nemovitost po požáru zbourána, protože má příliš narušenou statiku.

„Právě proto je velmi důležité, aby měl klient pojištěny obě tyto složky, čili aby měl pojištěnou i nemovitost a také domácnost,“ uvedl Fajnor.

Slováci pojištění majetku podle Fajnora často podceňují. Množství nemovitostí je nepojištěných. Častou chybou je i to, že si lidé pojistí byt nebo dům jen na výšku hypotéky.

„Pokud je například skutečná hodnota bytu 100 tisíc eur, ale klient si ho pojistí jen do výše úvěru 60 tisíc eur, tak na jeho bytě vznikne 40-procentní podpojištění,“ varuje Fajnor. Pokud by nastala pojistná událost, pojišťovna má právo přistoupit až k 40-procentnímu krácení pojistného plnění. Čili z sjednané pojistné částky 60 tisíc eur by klientovi vyplatila jen 36 tisíc eur, resp. 60% z pojistné částky.

Share this
Tags

Must-read

Financování nového auta – půjčka nebo leasing?

Uvažujete o koupi nového vozu a nemáte dostatek úspor? Koupě nového auta může být finančně náročná, a proto mnoho lidí volí financování vozidla přes...

Koupě ojetého vozu krok za krokem

Vybrat správné auto, které splní všechna očekávání a zároveň nezruinuje rodinný rozpočet, může být oříšek. Obzvlášť když se jedná o ojetinu. Jak na koupi...

Renault odhaduje, že kvůli čipové krizi vyrobí o půl milionu aut méně

Francouzská automobilka Renault očekává, že pokles produkce v důsledku nedostatku polovodičů bude mnohem výraznější, než předpokládala zhruba před měsícem. Nový odhad je horší i ve...
spot_img

Recent articles

More like this