Unie podruhé odložila další kolo jednání o volném obchodu s Austrálií

on

|

views

and

comments

Rozhovory byly dříve odloženo o měsíc, na listopad.
Evropská unie již podruhé odložila další kolo jednání o volném obchodu s Austrálií. Prohlásil to v pátek australský ministr obchodu Dan Tehan. Brusel rozzlobilo rozhodnutí Canberry zrušit kontrakt s Francií v hodnotě 40 miliard USD (34,37 miliardy eur).

Austrálie v září zrušila smlouvu s francouzskou firmou na výstavbu flotily konvenčních ponorek.

Namísto toho se rozhodla sestrojit nejméně osm jaderných ponorek s americkou a britskou technologií po uzavření třístranného partnerství v oblasti bezpečnosti s názvem AUKUS s těmito dvěma zeměmi.

Zrušení kontraktu rozzlobilo Francie, které obvinilo Austrálii i Spojené státy, že ho „bodli nožem do zad“. Paříž odvolal svých velvyslanců z Canberry iz Washingtonu.

Jako projev solidarity s Francií předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila pochybnosti o tom, zda by blok mohl uzavřít obchodní dohodu s Austrálií.

Australský ministr Tehan v pátek uvedl, že 12. kolo jednání s EU se již podruhé v průběhu měsíce odkládá, tentokrát na únor 2022. Rozhovory byly dříve odloženo o měsíc, na listopad.

„Evropská unie oznámila australské vládě, že 12. kolo jednání o dohodě o volném obchodu se uskuteční v únoru,“ uvedl Tehan v prohlášení.

Tehan před několika týdny poznamenal, že Austrálie uzavře dohodu o volném obchodu s EU do konce příštího roku.

Share this
Tags

Must-read

Financování nového auta – půjčka nebo leasing?

Uvažujete o koupi nového vozu a nemáte dostatek úspor? Koupě nového auta může být finančně náročná, a proto mnoho lidí volí financování vozidla přes...

Koupě ojetého vozu krok za krokem

Vybrat správné auto, které splní všechna očekávání a zároveň nezruinuje rodinný rozpočet, může být oříšek. Obzvlášť když se jedná o ojetinu. Jak na koupi...

Renault odhaduje, že kvůli čipové krizi vyrobí o půl milionu aut méně

Francouzská automobilka Renault očekává, že pokles produkce v důsledku nedostatku polovodičů bude mnohem výraznější, než předpokládala zhruba před měsícem. Nový odhad je horší i ve...
spot_img

Recent articles

More like this