Na newyorské burze se začalo obchodovat první bitcoinové ETF. Kryptoměna, a zejména jejich průkopník, se tak tento týden zařadili mezi uznávané třídy aktiv jako akcie, komodity, dluhopisy či deriváty. Zároveň se tím otevírají dveře pro vznik nových ETF vázaných na digitální měny.
Kryptoměna posilují ve finančním světě
Tento týden byl pro Bitcoin přelomový. V Mekce kapitalismu a finančních trhů spustily první burzovně obchodovatelné ETF vázané na cenu bitcoinu. Až do včera nepovoloval SEC – Úřad pro dohled nad cennými papíry v USA – vznik burzovně-obchodovatelných fondů vázaných na jakékoli kryptoměna. V Evropě byla regulace o něco rychlejší a podobných fondů už je přibližně desítka. Přesto jde o nový zápis do historie bitcoinu, protože kryptoměna, a hlavně jejich průkopník, se od včera staly uznávaným finančním aktivem. Řadí se mezi ostatní třídy jakými jsou akcie, komodity, dluhopisy či deriváty. Z investice, na kterou se finanční domy dívali přes prsty, a která často bojovala o širší přijetí veřejností, se stalo orgány uznávané aktivum. Bitcoin se probojoval jako konkurent pro standardní třídy aktiv a kryptoměna si získaly své místo ve finančním světě. Otevřou se tak dveře pro vznik dalších ETF, které budou vázány primárně na největší kryptoměna ai malí investoři se budou moci podílet na vývoji cen zmíněných aktiv. A to aniž by museli přesouvat kryptoměna do své peněženky, měli obavy o důvěryhodnost kryptoburzy či hackerské útoky. Další výhoda je v tom, že jde o výraznou úsporu nákladů v případě poplatků a také o daňové zvýhodnění. Z kryptomien je investor povinen zaplatit daň podle zákona, v případě ETF je po roce držby osvobozen od daně a zůstává mu celý výnos. Cena bitcoinu se krátkodobě dostala na nová historická maxima.
Bitcoin je už uznávaným aktivním. Týden ve světě
Bouře v dodavatelských řetězcích
Covid-19 zanechal velmi destruktivní ekonomický problém – narušení globálních dodavatelských řetězců. Svět má problém s dodávkou čipů a automobilky dočasně zavírají či snižují výrobu, protože jim chybí komponenty nebo suroviny. Situace se v blízkých měsících nebude pravděpodobně zlepšovat. Vzhledem k tomu, že oživení globální ekonomiky stále nabírá na obrátkách, je jasnější, že budeme ovlivněni výpadkům dodavatelského řetězce, který se již nyní projevuje na každém rohu. Hraniční kontroly a omezení mobility, výpadek výrobních kapacit a nerovnoměrný poptávka se spojily v bouři, která bude brzdit globální výrobu, protože dodávky se neuskutečňují včas, náklady a ceny se zvýší a celosvětový růst HDP bude slabší. V tomto případě platí – řetěz je jen tak silná, jako je její nejslabší část. Výroba je závislá na globalizovaném dodavatelském řetězci a jak se zdá, ne v každém okamžiku je to výhodou. Nedostatek surovin nebo komponent prodražuje jejich cenu, protože o méně kusů se bije více výrobců a vyhrává ten, co je ochoten zaplatit nejvyšší cenu. Často je výhodnější zaplatit více než odstavit výrobu a zavřít fabriku na neurčitou dobu. V konečném důsledku se růst vstupních nákladů musí projevit růstem ceny konečných produktů. Nebo pokud se produkt nedodává růstem ceny substitučních produktů. V případě automobilů to vidět na ojetých autech. Jejich cena raketově vzrostla, protože dodávka nového vozu může trvat klidně i rok.
Bitcoin je už uznávaným aktivním. Týden ve světě
Inflace znervózňuje trhy
Nový týden přinese výsledky amerického HDP za 3Q. Očekává se růst na úrovni 3,2% oproti předchozímu výsledku 6,7%. Zveřejní i data inflace za říjen – rychlý odhad – předpoklad je 3,7% vs. z minulého 3,4%. Růst inflace již déle dělá vrásky centrální bance. Zasedne ve čtvrtek a důležitý bude její komentář právě směrem k inflaci a možnému snižování pobídek.