Koupě ojetého vozu krok za krokem

on

|

views

and

comments

Vybrat správné auto, které splní všechna očekávání a zároveň nezruinuje rodinný rozpočet, může být oříšek. Obzvlášť když se jedná o ojetinu. Jak na koupi ojetého vozu? A na co si dát pozor?

Ne každý má dostatek peněz na koupi nového vozidla. A ne každý nové vozidlo chce. Zbývá tak hledat ojetinu, což je vždycky tak trochu riziko. Kupující nikdy neví, co se autem v posledních letech dělo, kdo a jak v něm jezdil nebo jak ho opravoval. Je to sázka do loterie.

Pokud ovšem kupující dodrží správný postup a pravidla, může předejít spoustě problémů. 

Kdo se chystá koupit ojetinu, měl by vědět, na co má nárok, jaké jsou povinnosti autobazaru nebo soukromého prodejce, na co si dát pozor při koupi auta, jak sepsat kupní smlouvu nebo jak dlouhá je záruční doba.

Osobní prohlídka vozidla

Každé ojeté vozidlo má nějaké vady. Ačkoliv to kupující neuslyší rád, je dobrým znamením, když prodávající na vady sám upozorňuje a nesnaží se nic skrývat. Pokud naopak tvrdí, že třeba osm let staré vozidlo žádné vady nemá, je to podezřelé. Čím starší auto je, tím víc vad má. 

Stejně tak je podezřelé, když je v inzerátu jen minimum fotek. Avšak ani z množství fotek se zásadní vady nepoznají. Proto je nutné si vozidlo nejprve pořádně osobně prohlédnout. Nejlepší je k prohlídce přizvat automechanika nebo osobu, která autům rozumí. 

O vozidle je třeba zjistit co nejvíce informací. Jestli bylo bouráno, jak bylo opravováno, jaké díly byly vyměňovány. Je třeba se zaměřit na stav motoru, tlumičů, brzd, karoserie a podvozku. 

Historii ojetého vozidla lze zkontrolovat pomocí VIN kódu. Díky němu se například pozná, jestli není vůz kradený. Kupující by si měl ověřit, jestli se VIN kód v celém autě shoduje s údajem uvedeným v servisní knížce a velkém a malém technickém průkazu. Pokud VIN nesedí, je přeražen nebo na něm jsou patrné známky manipulace, ruce pryč. 

Na závěr osobní prohlídky by měl kupující trvat na zkušební jízdě

Důkladná prohlídka se při koupi ojetého vozu vyplatí.

Kupní smlouva je základ

Písemná kupní smlouva je u koupě ojetiny nezbytná. V každé kupní smlouvě na auto musí být uvedeno, kdo komu prodává, co prodává a za kolik. Fyzické osoby uvedou celé jméno, trvalé bydliště a rodné číslo. Právnické osoby název, sídlo, IČO a kdo za ně jedná.

Především je důležité ve smlouvě detailně popsat stav vozidla. Neměl by chybět údaj o značce, typu, roce výroby, objemu a čísla motoru, VIN, RZ, platnosti STK a emisí, počtu předchozích majitelů a stavu tachometru. 

Dále je nutné uvést všechny vady, o kterých prodávající ví. Na internetu lze sice najít mnoho vzorů kupních smluv, avšak zejména když si člověk kupuje dražší auto, je lepší se poradit s právníkem. 

Záruční doba

Při koupi ojetiny z autobazaru platí, že prodávající odpovídá za vady, které má vozidlo při převzetí kupujícím. Odpovědnost se ovšem nevztahuje na vady odpovídající míře používání a opotřebení vozidla. 

Když se vada projeví do půl roku po koupi, zákon předpokládá, že už existovala při prodeji. Pokud se prodávající brání, musí prokázat opak. U autobazaru lze skryté vady reklamovat nejpozději do 24 měsíců od dne převzetí vozu.

Kdo koupil vůz od soukromníka, ten má na reklamaci vad jen 6 měsíců

Přepis vozidla a povinné ručení

Do 10 pracovních dnů od koupě vozidla musí dojít k jeho přepisu v registru vozidel. Lze tak učinit na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností. Jestliže k přepisu auta v zákonné lhůtě nedojde, hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Před návštěvou úřadu musí vozidlo projít evidenční kontrolou a mít uzavřené povinné ručení. Kdo si neví rady s povinným ručením, může využít srovnávač pojištění Vpojisteni.cz. Díky němu nebude platit zbytečně drahé povinné ručení.  

K přepisu vozidla je třeba na úřad přinést následující doklady:

  • doklad totožnosti
  • kupní smlouvu
  • plnou moc s ověřeným podpisem (pokud prodávající a kupující nejdou na úřad spolu)
  • velký a malý technický průkaz
  • zelenou kartu (doklad o povinném ručení)
  • protokol o evidenční kontrole starý max. 30 dní
  • formulář k přepisu (dostupný na úřadu nebo webu)

Za přepis vozu se platí poplatek 800 Kč, za evidenční kontrolu 400 Kč. Ověření podpisu na plné moci stojí 30 Kč. Žádné další náklady kupujícího nečekají. Tím je koupě vozu vyřízená, tak hurá na první výlet.

Share this
Tags

Must-read

Koupě ojetého vozu krok za krokem

Vybrat správné auto, které splní všechna očekávání a zároveň nezruinuje rodinný rozpočet, může být oříšek. Obzvlášť když se jedná o ojetinu. Jak na koupi...

Renault odhaduje, že kvůli čipové krizi vyrobí o půl milionu aut méně

Francouzská automobilka Renault očekává, že pokles produkce v důsledku nedostatku polovodičů bude mnohem výraznější, než předpokládala zhruba před měsícem. Nový odhad je horší i ve...

Na ministerstvu práce je nefunkční vnitřní kontrola, tvrdí kontrolní úřad

Vnitřní kontrolní mechanismy na ministerstvu práce a sociálních věcí jsou neefektivní a neúčinné. Vyplývá to ze závěrů kontrolní akce, kterou ukončil Nejvyšší kontrolní úřad SR...
spot_img

Recent articles

More like this