Špatná finanční situace a nebo jen touha po zvýšených příjmech vede u velké spousty lidí ke snaze o získání alternativního příjmu, který doplňuje pravidelnou pracovní mzdu. Možností přivýdělku existuje samozřejmě několik a všechny z nich mohou být zajímavou variací. V následujícím článku si ty nejvýznamnější stručně rozebereme.
Podnikání jako vedlejší činnost
Stále oblíbenější variantou se v dnešní době stává možnost realizace vlastního podnikaní. Díky živnostenskému oprávnění mohou i zaměstnanci provozovat samostatně výdělečnou činnost a realizovat tak mimo své hlavní zaměstnání i další zisky. Pokud patříte mezi zaměstnance, máte při podnikání navíc některé specifické výhody spočívající například v odpadnutí nutnosti plateb sociálního a zdravotního pojištění.
Brigáda
Ještě obvyklejší formou přivýdělku jsou různé další pracovní smlouvy v rámci brigád. Typicky se jedná o dohodu o provedení práce nebo o dohodu o pracovní činnosti. Obě tyto formy mají svá specifika a hodí se pro různé situace. Pokud se tedy chystáte realizovat k hlavní činnosti přivýdělek vše si detailně nastudujte.
Zkrácený úvazek
Další formou je k hlavnímu úvazku podepsat také druhou pracovní smlouvu na úvazek zkrácený. V tomto případě můžete realizovat úvazky různého rozsahu a jedná se o režim podobný klasickým brigádám s rozdílem plynoucím z práv a povinností zaměstnance i zaměstnavatele.
Další činnosti
Možností přivýdělku existuje samozřejmě celá řada. Je však nutné ověřovat jejich legalitu a vždy vše provozovat pouze s platnými potřebnými oprávněními. Pokud si nejste jistí, zda je nutné k vámi vybrané činnosti vlastnit živnostenské oprávnění, raději se poraďte s odborníkem ať předejte zbytečným budoucím problémům.
Je zde i možnost, když je největší nouze prodat zlaté šperky, případně i stříbrné šperky, ale za ty nedostanete moc peněz. Zde se můžete dočíst více o zlatě.
Tip redakce: Baví Vás zajímavé čtení? Aktuality, zajímavosti a mnoho dalšího naleznete na webu primainspirace v kategorii nezařazené.