Závěry z oblasti energetiky, na kterých se v průběhu summitu EU v Bruselu dohodli premiéři a prezidenti členských zemí zaručují, že evropským domácnostem a podnikům by měly pomoci opatření, která krátkodobě zmírní prudký nárůst cen energií. Z dlouhodobého hlediska chce Slovensko svými tranzitními možnostmi pomoci EU například při větším využívání zásobníků plynu na Ukrajině.
V pátek odpoledne po skončení dvoudenního summitu EU to potvrdil předseda vlády ČR Eduard Heger (OĽaNO).
Premiér během jednání šéfům vlád a států připomněl, že Evropská komise vydala manuál, jak může z hlediska jednotného trhu postupovat každá členská země a čelit této krizi. Zdůraznil však, že Unie by měla poučit ze současné situace v energetice a definovat si minimální množství plynu v zásobnících.
Heger už při příjezdu na summit upozornil, že Ukrajina má velké zásobníky plynu – do 30 miliard kubických metrů, čili větší kapacitu, jakou v současnosti využívá. Podle jeho slov je SR připravena využít své tranzitní možnosti a být důležitým hráčem v EU při řešení energetické krize.
„V případě, že bychom se jako EU dohodly tyto zásobníky využít, tak přichází v úvahu tranzit přes Slovensko. Je to na dohodě, ale pokud by konečné řešení bylo takové, že by se zásobníky v létě naplňovaly přes Slovensko, a pak by se v zimě dostával plyn do Evropy také přes Slovensko, tak by to byl velmi zajímavý model, „přiznal premiér.
Podle závěrů summitu Evropská rada navrhne Evropské komisi, aby zhodnotila současnou krizovou situaci na trh s energiemi a přišla s řešeními.
Heger dodal, že kromě návrhů mít naplněné zásobníky plynu v EU před každou zimou se diskuse lídrů zaměřili i na snahu mít stabilní zdroje energií, kam podle něj patří i jaderná energie.
„To jednoznačně potvrdilo i Slovensko. Vidíme, že z hlediska stability elektrické sítě jsou jaderné elektrárny tím nejsilnějším a nejjistějším zdrojům,“ vysvětlil.
Podle premiéra výhodou SR je, že má regulované ceny energií pro domácnosti, a proto se občané této krize nemusí obávat. Upřesnil, že cena plynu letos klesla a vrátila se do stavu z roku 2020 a stejně je to i s cenami elektřiny, kde je oproti loňsku pouze mírné zvýšení.
Technické záležitosti spojené se snahou řešit krizi cen v energetice přeberou v úterý 26. října ministři energetiky EU a připraví celkovou analýzu situace, o které budou premiéři a prezidenti diskutovat i na prosincovém summitu EU.