Resort dopravy vyplatil cestovnímu ruchu pomoc v objemu zatím 116 milionů

on

|

views

and

comments

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) v souvislosti s následky pandemie koronavirus poskytlo subjektům v cestovním ruchu přes obě režimu zatím přibližně 116 mil. eur.

Představuje to necelou polovinu z celkové částky 257 mil. eur vyčleněné na úhradu části fixních nákladů podnikatelů v tomto odvětví. Vyplývá to z informací, které resort dopravy poskytl agentuře SITA.

V malé schématu je příspěvek nejvíce dva tisíce eur

V rámci malé režimu získali provozu v cestovním ruchu dosud téměř 113,5 mil. eur. Z doručených téměř 17 tisíc žádostí o poskytnutí příspěvku v této části podpory ministerstvo dopravy schválilo skoro 14 tisíc smluv a na jejich základě už poslalo peníze.

Resort další žádosti průběžně zpracovává. V malé schématu podpory je vyčleněno 220 mil. eur, přičemž příspěvek pro jeden subjekt je omezen do výšky dvě stě tisíc eur.

Více než polovina z uvedených žádostí je z oblasti gastro (60%), ubytovací zařízení mají podíl 20%, cestovní kanceláře a agentury 12% a jiné provozy či služby 8%.

Ve velké schématu je příspěvek do milionu eur

Ve velké schématu pomoci odvětví cestovního ruchu v celkovém objemu 37 mil. eur resort dopravy dosud dostal přibližně dvě stě žádostí o příspěvek a v případě sedmi už vyplatil téměř dva a půl milionu eur.

V rámci této podpory mohou jednotlivé subjekty žádat o pomoc do jednoho milionu eur. Značná část žádostí byla podle ministerstva podána nesprávně, když zájemci omylem zaslali žádost do velké schématu namísto malé schématu.

„Velká schéma je výrazně náročnější na posuzování, přičemž ostatní žádosti spadající do velké schématu průběžně posuzujeme,“ uvedla Miriama Švikruhová z oboru komunikace ministerstva dopravy.

Žádat mohou opakovaně

Výhodou malé režimu podpory je, že žadatelé v případě neschválení žádosti mohou po odstranění nedostatků opakovaně požádat o finanční příspěvek.

„V případě, že má žadatel chybu v žádosti, proaktivně ho o tom informujeme, přičemž má možnost si podat novou žádost. Nejčastějším důvodem vydání rozhodnutí o neposkytnutí příspěvku jsou neplatný, resp. neautorizovateľný podpis nebo nesplnění podmínky vykonávat hospodářskou činnost v některé z oblastí, které naše schémata podporují, „přiblížila Švikruhová.

Podíl takto zamítnutých žádostí činí přibližně 2% ze všech žádostí. Ve velké schématu jde nejčastěji o zpětvzetí žádostí, ty souvisejí s tím, že žadatelé samokontrolou zjistí nedostatek a chtějí ho opravit.

Share this
Tags

Must-read

Přišel živitel rodiny o práci? Poradíme vám, jak se s tím vypořádat

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Občas příchod nějaké špatné zprávy tak trochu tušíte, jindy přijde jako blesk z čistého nebe. V každém...

Top 8 nejdražších koníčků světa

Říká se, že peníze nejsou všechno a všechno si za ně rozhodně nekoupíte. Ale máte-li jich dostatek, můžete zažít mnohá nevšední dobrodružství. Některé koníčky...

Financování nového auta – půjčka nebo leasing?

Uvažujete o koupi nového vozu a nemáte dostatek úspor? Koupě nového auta může být finančně náročná, a proto mnoho lidí volí financování vozidla přes...
spot_img

Recent articles

More like this